تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسهاز نظر محبوبیت، تحصیل در فرانسه یکی از جذاب‌ترین مکان ها برای دانشجویان بین‌المللی است. فقط به دلیل وجود تعدادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا نیست که دانشجویان تحصیل در فرانسه را انتخاب می‌کنند، خیلی از آنها می‌خواهند زبان فرانسه‌شان را تقویت کنند، از موزه‌های معروف بازدید کنند یا از سبک زندگی فرانسوی لذت ببرند. در کنار همه‌ی اینها یکی دیگر از دلایل اصلی جذابیت تحصیل در فرانسه ، سیستم شهریه‌ی دانشگاه‌های آن است.

۱.شهریه‌ی دانشگاه‌های فرانسه

شهریه در دانشگاه‌های دولتی

شهریه‌ی دانشگاه‌های دولتی فرانسه به رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد.

·        مقطع کارشناسی: شهریه‌ی متوسط در این مقطع ۱۹۰ یورو در سال است.

·        رشته‌های مهندسی: این رشته‌ها، معمولا شهریه‌ی بالاتری دارند و حدود ۶۲۰ یورو برای هر سال آموزشی هزینه دارند.

·        رشته‌های پزشکی: شهریه‌ی رشته‌های پزشکی در سال می‌تواند تا ۴۵۰ یورو برسد.

·        کارشناسی ارشد (مستر): به طور متوسط ۲۶۰ یورو در سال

·        دکترا: به طور متوسط ۳۹۶ یورو در سال

البته شایان ذکر است که برای بعضی از رشته‌های خاص باید انتظار داشته باشید شهریه‌تان بالاتر از مقادیر ذکر شده باشد.

 شهریه‌ی دیگر انواع مؤسسات آموزشی

·        گرند اکول: اینها دانشگاه‌های برجسته‌ی فرانسه هستند که شهریه‌ی شان حدود ۵۰۰ یا ۶۰۰ یورو در سال است، اما در بعضی موارد می‌تواند حتی تا ۱۰ هزار یورو هم برسد.

·        دانشگاه‌های خصوصی: شهریه در دانشگاه‌های خصوصی از ۱۵۰۰ تا ۲۰ هزار یورو در سال است.

·        در مدارس تجاری، بدون در نظر گرفتن رشته، شهریه از ۵ تا ۷ هزار یورو در سال متغیر است.

به طور مثال شهریه‌ی تعدادی از دانشگاه‌های فرانسه را در زیر ذکر می‌کنیم:

·        دانشگاه علوم و تکنولوژي لیل: به طور متوسط ۲۷۰ یورو در سال

·        مدرسه‌ی مرکزی نانت: ۴۵۰به طور متوسط یورو در سال

·        مؤسسه‌ی تکنولوژی گرنوبل: به طور متوسط ۱۰۰۰ یورو در سال

·        مدرسه‌ی پولی‌تکنیک: به طور متوسط ۱۲ هزار یورو در سال

·        دانشگاه پیر و ماری کوری: به طور متوسط ۳۵۰ یورو در سال

·        دانشگاه پاریس دکارت: به طور متوسط ۲۵۰ یورو در سال

۲. هزینه‌ی زندگی در فرانسه

هزینه‌ی زندگی شما در فرانسه به این بستگی دارد که کدام شهر را برای تحصیل در فرانسه انتخاب کرده باشید. در ادامه هزینه‌ی متوسط زندگی در بعضی از شهرها را ذکر می‌کنیم.

·        پاریس: بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه.

·        نیس: بین ۷۰۰ تا ۹۲۰ یورو در ماه

·        لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین ۶۵۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه

·        هزینه‌ی زندگی در شهرهای دیگر به مراتب کمتر است.

مسکن

معمولا هزینه‌ی مسکن در فرانسه از متوسط کشورهای دیگر که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه است بیشتر است.

·        خوابگاه‌های دانشجویی: بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه، که شامل هزینه‌ی آب و برق و گاز و اینترنت می‌شود و معمولا به خصوصی یا اشتراکی بودن اتاق بستگی دارد. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان خارجی در خوابگاه زندگی می‌کنند.

·        اجاره‌ی آپارتمان خصوصی یا اشتراکی: بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو، البته در شهرهای کوچک فرانسه می‌توانید با ۳۰۰ یورو هم آپارتمان اجاره کنید.

·        اگر با همسر یا فرزندتان زندگی کنید هزینه‌ی اجاره بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو خواهد بود و اگر بخواهید در مرکز شهر زندگی کنید این مقدار بیشتر هم خواهد شد. همچنین هزینه‌ی قبوض آب و برق و گاز و اینترنت حدود ۲۰۰ یورو در ماه است.

هزینه‌ی غذا

غذاهای فرانسوی در تمام دنیا به لذیذ بودن شهرت دارند و همین باعث می‌شود تصور کنیم گران‌قیمت هم هستند. با این حال در خیلی از نقاط فرانسه غذا گران نیست. در پاریس، حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه هزینه‌ی خرید مواد غذایی می‌شود که البته این مبلغ در شهرهای دیگر کمتر است. در ارزان‌ترین رستوران‌های، هزینه‌ی غذا بین ۱۵ تا ۲۰ یورو است و در رستوران‌های لوکس، قیمت‌های خیلی بالاتر از این هستند. گزینه‌های ارزان‌تر در فرانسه کافه‌ها و بیستروها یا رستوران‌های سرپایی هستند. در این مکانها می‌توان یک غذای ساده به قیمت ۲ تا ۵ یورو سفارش داد. برای صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان بهتر است از سوپرمارکت خرید کنید. ارزان‌ترین سوپرمارکت‌های فرانسه Leclerc و Géant Casino هستند. رستوران‌های ارزان، رستوران‌های زنجیره‌ای Courtepaille، Buffalo Grill یا رستوران ارزان Michi در پاریس هستند.

هزینه‌ی حمل و نقل

·        کارت ماهیانه‌ی اتوبوس، مترو یا تراموا حدود ۱۷ تا ۳۳ یورو است.

·        تاکسی‌ها هم در فرانسه نسبتا ارزان هستند، حدود ۱.۲۵ یورو به ازای هر کیلومتر و در ازای یک مسافت کوتاه ۷ تا ۱۰ یورو می‌پردازید.

·        می‌توانید در فرانسه برای جابه‌جا شدن دوچرخه اجازه کنید.

·        برای بازدید از دیگر شهرها، می‌توانید از TGV استفاده کنید که حدود ۲۰ تا ۲۵ یورو است.

هزینه‌های دیگر

·        حدود ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه هزینه‌ی بیمه است که بستگی به پوشش و نوع آن دارد.

·        هزینه‌ی کتاب یا دیگر مطالب آموزشی ۵۰ یورو در ماه است.

·        اگر از کارت سفر جوانان استفاده کنید می‌توانید برای سفر به فرانسه و بازدید از اماکن دیدنی تخفیف بگیرید.

۳. بورسیه‌ها و کمک‌های مالی

بورسیه‌ها برای دانشجویان خارجی یا توسط وزارت خارجه‌ی یا سفارت فرانسه داده می‌شوند. بعضی از دانشگاه‌ها نیز حدود ۱۰ هزار یورو در سال به دانشجویانی می‌پردازند که سن‌شان کمتر از ۳۰ است و از نظر آکادمیک شرایط خوبی دارند.

بورسیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی فرانسه توسط برنامه‌ی بورسیه‌ی عالی ایفل پرداخت می‌شود و معمولا برای دانشجویانی است که در کارشناسی ارشد (مستر) یا پی.اچ.دی ثبت نام می‌کنند. برای مستر حدود ۱۱۸۱ یورو در ماه است و برای دکترا حدود ۱۴۰۰ یورو. 

بیشتر کمک‌های مالی به کسانی که تحصیل در فرانسه را انتخاب کرده اند به دانشجویانی  پرداخت می‌شود که کمتر از ۲۸ سال دارند و از نظر مالی در مضیقه هستند. این مقدار به ارزیابی وضعیت مالی خانواده‌ی دانشجو بستگی دارد و بین ۱۶۰۰ تا ۴۶۰۰ یورو در سال است. کمک‌های مالی بر مبنای شایستگی تحصیلی از ۱۸۰۰ تا ۶۱۰۲ یورو در سال هستند. البته، دانشجویانی که کمک‌های مالی دریافت می‌کنند از تخفیف یا معافیت از پرداخت بیمه نیز برخوردار می‌شوند.

  • تاریخ:1396/08/22

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.