اقامت آلمان

اقامت آلمان

آلمان سومین کشور جذاب جهان برای دانشجویان بین‌المللی است. بیشتر از ۱۲ درصد دانشجویان آلمان از نقاط مختلف دنیا برای تحصیل در آلمان به این کشور آمده‌اند. یکی از دلایل انتخاب کشور آلمان برای ادامه‌ی تحصیل معتبر بودن مدارک دانشگاه‌های این کشور در میان کارفرمایان در سراسر دنیا است. ولی این تنها دلیل برای جذابیت تحصیل در این کشور زیبا نیست، در این مقاله قصد داریم چند مزیت تحصیل در آلمان را ذکر کنیم.

·         شهریه‌ی رایگان

: از اکتبر سال ۲۰۱۴، دولت آلمان تحصیل در تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان را برای دانشجویان آلمانی و بین‌المللی رایگان کرده است. سیستم آکادمیک آلمان از ۴۰۰ مؤسسه تشکیل شده که به دو دسته‌ی دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه‌های دولتی که شهریه‌ی آنها رایگان است، پذیرای ۲.۴ میلیون دانشجو هستند و تعداد کمی هم دانشگاه‌های خصوصی وجود دارند که ۵ درصد از کل تعداد دانشجویان آلمان را در بر می‌گیرند.

·         اعضای هیئت علمی متخصص و زیربنای آموزشی بی عیب و نقص: در آلمان، تحصیلات آکادمیک از سه نوع مؤسسه‌ی متفاوت تشکیل شده است:

o       دانشگاه‌ها

o       دانشگاه‌های علوم کاربردی

o       کالج‌های فنی، هنری، فیلم و موسیقی

شرکت رهام در حوضه ی اقامت آلمان با سوابق عالی و همچنین روابط قابل اطمینان به عنوان معتبر ترین مجموعه در این حوضه فعالیت میکند .


قدمت بیشتر دانشگاه‌های آلمان به قرون وسطی برمی‌گردد و این سبب شده که از کیفیت آموزشی بالا و نام‌های معتبری در رشته‌های مختلف تحصیلی برخوردار شوند. بیشتر دانشگاه‌های خصوصی بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شده‌اند. دانشگاه‌های آلمان به داشتن برنامه‌ی آموزشی عالی و زیربنای ساختاری بی عیب و نقص شهرت دارند. تسهیلات دانشگاهی به روزترین تکنولوژی‌ها را در اختیار دانشجویان و محققان قرار می‌دهد و اعضای هیئت علمی شایسته نیز بر کیفیت آموزشی می‌افزایند. ازهمه مهمتر، نوآوری و همکاری با مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان و دانشگاه‌های بین‌المللی، امکان تحصیل و تحقیق با برترین کیفیت جهانی را فراهم می‌آورد.

·         امکان اخذ مدارک معتبر در سطح جهانی: به جز رشته‌های پزشکی، حقوق و داروسازی، دیگر رشته‌ها بر اساس اصلاحات بولونیا، در سه سطح کارشناسی (۶ ترم)، کارشناسی ارشد (۲ تا ۴ ترم)، و پی اچ دی (۴ تا ۶ ترم) برگزار می‌شوند. تحصیل در رشته‌های پزشکی، حقوق و داروسازی به روش سنتی انجام می‌شوند و در پایان تحصیل، امتحانی سراسری برگزار می‌شود و دوره‌ی کارشناسی آنها هم از دوره‌ی کارشناسی عادی کمی طولانی‌تر است.

·         امکان تحصیل به زبان انگلیسی: اگر دانش شما در زبان آلمانی کافی نیست، می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. البته، در حالی که مشغول تحصیل به زبان انگلیسی هستید، می‌‌توانید مهارت‌ خود در زبان آلمانی را افزایش داده و ادامه‌ی تحصیل را به زبان آلمانی انجام دهید.

·         فرصت‌های شغلی عالی: با اینکه ادامه‌ی تحصیل در آلمان رایگان است، اما این بدین معنی نیست که درس خواندن در آلمان کلا هزینه‌ای ندارد. به هر حال باید از پس هزینه‌های زندگی‌تان بر بیایید. به همین دلیل، خیلی از دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند به دنبال کاری بگردند که هزینه‌ی زندگی‌شان را تأمین کند. دانشجویانی که از خارج از اتحادیه‌ی اروپا به آلمان آمده‌اند، باید برای اجازه‌ی کار اقدام کنند و ساعات کاری آنها هم در سال، نباید بیشتر از ۱۹۰ روز برای کار تمام وقت یا ۲۴۰ روز برای کار نیمه وقت باشد. دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا نمی‌توانند به صورت فریلنس یا خود اشتغالی مشغول به کار شوند، با این حال در کشوری مانند آلمان که اقتصاد قدرتمندش اجازه‌ی به وجود آمدن هزاران شغل جدید  در روز را می‌دهد، دانشجویان می‌توانند به راحتی شغل مناسبی پیدا کنند. بهتر است به این نکته اشاره کنیم که دانشگاه‌های رشته‌های کاربردی در آلمان که تنها بر جنبه‌ی تئوری تحصیل تکیه نمی‌کنند، با شرکت‌های بزرگ قرارداد دارند و این باعث می‌شود دانشجویان بتوانند برای کارورزی در این شرکت‌ها اقدام کنند. البته، ممکن است حقوقی به آنها پرداخت نشود اما این سابقه‌ی خوبی در رزومه‌ی کاری‌شان خواهد بود و راه را برای ورود به بازار کار باز می‌کند.

·         امکان اخذ اقامت آلمان بعد از پایان تحصیل: بعد از فارغ‌التحصیلی، شما این فرصت را دارید تا به مدت ۱۸ ماه در آلمان اقامت داشته باشید تا به دنبال کار بگردید. با توجه به وضعیت اقتصادی خوب آلمان در اروپا، و به خصوص برای رشته‌های کاربردی و فنی مهندسی یا پزشکی، پیدا کردن کار بعد از فارغ‌التحصیلی آنقدرها پیچیده و سخت نیست.

·         امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی: خوشبختانه بورسیه‌های مختلفی برای دانشجویان خارجی وجود دارد. فرقی نمی‌کند در رشته‌ی مهندسی تحصیل کنید یا هنر یا دانشجوی ادبیات آلمانی باشید، اگر در زمینه‌ی تحصیلی خود با استعداد باشید، احتمال دارد بتوانید بورسیه دریافت کنید. DAAD یک سازمان خدماتی آکادمیک است که توسط دولت پشتیبانی می‌شود و بورسیه‌های مختلفی برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند.

·         هزینه‌ی نسبتا ارزان اجاره‌ی مسکن: دانشگاه‌های آلمان خوابگاه‌هایی را برای رفاه حال دانشجویان در نظر گرفته‌اند که باید آنها را کمی زودتر رزرو کنید. اما به هر حال اگر نتوانستید به موقع خوابگاه را رزرو کنید نگران نباشید، زیرا هزینه‌ی اجاره‌ی اتاق در خانه‌های دانشجویی اشتراکی یا حتی هزینه‌ی اجاره‌ی یک خانه‌ی دربست نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و فرانسه به مراتب ارزان‌تر است.

·         امکان سفر به دیگر کشورهای اروپایی با ویزا یا کارت اقامت دانشجویی: ویزای دانشجویی آلمان به شما اجازه می‌دهد تا ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید. در این مدت باید برای اخذ کارت اقامت اقدام کنید. این کارت اقامت به شما اجازه می‌دهد به تمام کشورهای اروپایی به راحتی و بدون نیاز به ویزا سفر کنید. البته با همان ویزای دانشجویی ۹۰ روزه هم این امکان برای شما فراهم است. بعد از گرفتن نامه‌ی پذیرش از طرف دانشگاه، بهتر است حداقل سه تا شش ماه قبل از ورود به آلمان برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنید. تمامی مدارک شما به اداره‌ی مهارجرت در استانی که قصد اقامت در آن را دارید فرستاده می‌شود و بعد از انجام کارهای اداری کارت اقامت به شما داده می‌شود.

  • تاریخ:1396/08/22

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.