۵ دانشگاه برتر آلمان در سال ۲۰۱۸

۵ دانشگاه برتر آلمان در سال ۲۰۱۸

آیا به تحصیل در آلمان فکر می‌کنید؟ رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های تایمز در سال ۲۰۱۸، هم دانشگاه‌های قدیمی و هم دانشگاه‌های فنی مدرن‌تر را در بر می‌گیرد. دانشگاه‌های برتر آلمان در سراسر کشور پراکنده شده‌اند، و این گزینه را به دانشجویان می‌دهند تا در مونیخ، برلین و ۳۸ شهر دیگر در آلمان به تحصیل بپردازند.

در کل ۴۴ دانشگاه در آلمان جزو بهترین دانشگاه‌های جهان هستند و بیشتر از ۵۰۰ رشته (کارشناسی و کارشناسی ارشد) به زبان‌های انگلیسی و آلمانی در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند. در این مقاله، ۵ دانشگاه برتر آلمان در سال ۲۰۱۸ را بر اساس رتبه بندی تایمز معرفی خواهیم کرد.

شرکت رهام در حوضه ی اعزام دانشجو به فرانسه با سوابق عالی و همچنین روابط قابل اطمینان به عنوان معتبر ترین مجموعه در این حوضه فعالیت میکند.

۱.دانشگاه ال.ام.یو مونیخ LMU Munich

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانِ مونیخ، از نظر تعداد دانشجو در رتبه‌ی دوم در بین دانشگاه‌های آلمان قرار دارد و حدود ۱۳ درصد از تمامی دانشجویان این کشور را شامل می‌شود. قدمت این دانشگاه به ۱۴۷۲ برمی‌گردد و در نتیجه جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان محسوب می‌شود. این دانشگاه ۳۴ جایزه‌ی نوبل را به خود اختصاص داده که در این میان می‌توان به دانشمندان معروفی مثل اوتو هان، مکس پلانک و ورنر هایزنبرگ اشاره کرد. در واقع، از اواخر قرن ۱۸ میلادی تا امروز، دانشگاه ال.ام.یو در مونیخ تمرکز خود را بر علوم طبیعی گذاشته و از اواسط قرن نوزدهم تحقیقات مهم، کشفیات و نوآوری‌های مهمی در سطح بین‌‌المللی در کارنامه‌ی خود داشته است.

۲. دانشگاه فنی مونیخ

این دانشگاه در قرون ۱۹‌ تأسیس شده و تنها دانشگاه دولتی است که به علوم و فناوری اختصاص دارد. این دانشگاه در ابتدا فقط بر مهندسی تمرکز داشت اما در طی سال‌ها گسترش پیدا کرده و حالا شامل رشته‌هایی مانند علوم طبیعی، علوم اجتماعی، کشاورزی، فناوری‌ غذایی و پزشکی نیز می‌شود. در فناوری اطاعات و مهندسی سه تخصص متفاوت وجود دارند که سه دانشکده‌ی مختلف برای هر کدام از این تخصص‌ها در نظر گرفته شده است. فلسفه‌‌ای که بر توسعه‌ی این دانشگاه حاکم است، دانشگاه کارآفرینی است و حالا ۱۲ دانشکده در سه پردیس در مونیخ یا اطراف آن بر این امر تمرکز دارند. از سال ۱۹۲۷ تا امروز، دانشگاه فنی مونیخ ۱۳ جایزه‌ی نوبل را در رشته‌های فیزیک، شیمی و پزشکی به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۰۱، دانشگاه فنی مونیخ یک دانشگاه زیر مجموعه به نام مؤسسه‌ی علوم و فناوری آلمان (GIST) یا تی.یو.ام آسیا (TUM Asia ) در سنگاپور تأسیس کرده است که برای دانشجویان ساکن آسیا آموزش در رشته‌های فناوری ارائه می‌دهد.

 ۳. دانشگاه هایدنبرگ

دانشگاه هایدنبرگ در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد و در حال حاضر قدیمی‌ترین دانشگاه در آلمان می‌باشد. این دانشگاه در ۱۰۰ رشته‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. رشته‌هایی مانند ژنتیک  وابسته به روانشناسی، جامعه شناسی مدرن و فیزیک محیطی ر این دانشگاه ابداع شده‌اند. حدود ۲۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که از ۱۳۰ کشور می‌آیند. بیشتر از یک سوم دانشجویان در رشته‌های دکترا را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. این دانشگاه شهرت خود را مدیون تحقیقات و مشارکت‌های فکری در رشته‌های مختلف است. ۵۶ دانشمند که جایزه‌ی نوبل دریافت کرده‌اند از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هایدنبرگ هستند که ۹ نفر از آنها زمانی که در دانشگاه بودند این جایزه را دریافت کردند. خیلی از سیاست‌مداران با نفوذ، فیلسوف‌ها و دانشمندان در این دانشگاه تحصیل یا تدریس کرده‌اند که از میان آنها می‌توان به مکس وبر، مؤسس جامعه شناسی مدرن، و فیلسوف حنا آرندت نام برد.

۴. دانشگاه هامبولتِ برلین

دانشگاه هامبولت برلین نه تنها به خاطر پرستیژش شهرت دارد بلکه به خاظر مدل‌ها و خصیصه‌های دانشگاهی که توسط دیگر دانشگاه‌ها در کشورهای غربی و اروپایی از قرن ۱۹ به بعد مورد تقلید قرار گرفت نیز معروف است. اصول رایج در این دانشگاه بر مبنای تدریس و تحقیق استوار است که هر دو توسط محققان برجسته صورت می‌گیرند. تعدادی از با نفوذترین شخصیت‌های آلمان از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند یا در آن فعالیت داشته‌اند که از آن جمله می‌توانیم به مارکس و انگلز، والتر بنجامین، آلبرت انشتین و مکس پلانک اشاره کنیم. در کل، ۴۰ جایزه‌ی نوبل با محققان این دانشگاه مرتبط هستند که اکثریت آنها در رشته‌های فیزیک و شیمی یا پزشکی بوده اند. این دانشگاه با اینکه در تمامی رشته‌ها از شهرت خوبی برخوردار است اما بیشترین شهرتش در رشته‌های هنری و علوم انسانی است. کتابخانه‌ی آن در سال ۱۸۷۴ افتتاح شد و یکی از وسیع‌ترین کتابخانه‌ها در کل کشور است و حدود ۶.۵ میلیون کتاب و هزاران مجله را در خود جا داده است. از میان ۳۰ هزار دانشجو، بیشتر از ۱۶ درصد آنها دانشجویان خارجی هستند.

۵. دانشگاه RWTH  آخن

دانشگاه RWTH آخن در شهر غربی آخن نزدیک مرز بلژیک و هلند واقع شده است. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه فنی در آلمان است و حدود ۴۲ هزار دانشجو در ۱۴۴ رشته در آن مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه در سال ۱۸۷۰ و بعد از اینکه پرنس ویلیام پروس تصمیم گرفت تا از هدیه‌ای که از طرف یک شرکت بیمه به او داده شده بود استفاده کند و مؤسسه‌ای فنی در ایالت راین تأسیس کند، به وجود آمد. با اینکه این دانشگاه هنوز هم به خاطر رشته‌های علوم طبیعی و مهندسیش شهرت دارد، در رشته‌های هنر و علوم انسانی و پزشکی هم فعالیت دارد. ۵ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل با این دانشگاه مرتبط بوده‌اند که همه‌ی آنها این جایزه‌ی مهم را برای فعالیت در رشته‌های فیزیک و شیمی دریافت کرده‌اند. این دانشگاه رابطه‌ی محکمی با صنعت دارد و نسخه‌ی اروپایی سیلیکون ولی را در اطراف خود ایجاد کرده است و برای محققانش بودجه‌های خوبی از منابع خارج از دانشگاه فراهم می‌کند.

  • تاریخ:1396/10/25

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.