تحصیل در فرانسه(رشته‌ی پزشکی)

تحصیل در فرانسه(رشته‌ی پزشکی)

تحصیل در فرانسه(رشته‌ی پزشکی)

پذیرش و ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی پزشکی در فرانسه تحت نظارت مشترک وزارت آموزش و وزارت بهداشت است. رشته‌ی پزشکی در فرانسه توسط دانشکده‌های پزشکی اداره می‌شود و هر دو جنبه‌ی تئوری و عملی را در بر می‌گیرد. رشته‌ی پزشکی در فرانسه از شهرت بین‌‌المللی برخوردار است و ۱۳ جایزه‌ی نوبل در این رشته توسط دانشمندان این کشور دریافت شده است و  ۸۰ کشف مهم پزشکی هم در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۱ توسط پزشکان فرانسوی اتفاق افتاده است. در میان این کشفیات می‌توانیم به دلایل ژنتیکی سندروم داون (۱۹۵۸)، اولین پیوند کلیه از طرف اهدا کننده‌ی خویشاوند (۱۹۵۹)، واکسن هپاتیت ب (۱۹۸۱)، اچ.آی.وی (۱۹۸۳) و غیره نام ببریم.

اخذ مدرک پزشکی عمومی ۹ سال طول می‌کشد. برای گرفتن مدک تخصصی باید یک تا دو سال دیگر به تحصیل ادامه دهید. ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی پزشکی به شدت گزینشی است و فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد از دانشجویان در امتحانی که برای ورود به سال دوم پزشکی برگزار می‌شود قبول می‌شوند. این آزمون در پایان سال اول برگزار می‌شود و به نام PACES شناخته می‌شود. تعداد ظرفیت رشته‌های پزشکی در کل کشور توسط سیستمی به نام ظرفیت محدود (numerus clausus) مشخص می‌شود. تعداد ظرفیتی که در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ وجود داشت ۷۵۰۰ نفر در کل فرانسه بود. تعداد دانشجویان خارجی که از کشورهای غیر اروپایی برای تحصیل پزشکی به کشور فرانسه می‌ایند فقط ۸ درصد ظرفیت کل پذیرش این رشته را تشکیل می‌دهد و این تعداد هم از طریق سیستم ظرفیت محدود مشخص می‌شوند.

شرکت رهام در حوضه ی اعزام دانشجو به فرانسه با سوابق عالی و همچنین روابط قابل اطمینان به عنوان معتبر ترین مجموعه در این حوضه فعالیت میکند.


          


پذیرش در رشته‌ی پزشکی در فرانسه  

تحصیل در رشته‌ی پزشکی در فرانسه به سه دوره تقسیم می‌شود (PCEM، DCEM و دوره‌ی کارورزی عمومی یا دوره‌ی تخصصی) و بعد از آن به دیپلم دکترای پزشکی ختم می‌شود. اولین دوره (اولین دوره‌ی تحصیل پزشکی: PCEM یا اولین دوره‌ی تحصیل پزشکی) دو سال به طول می‌انجامد. بعد از پایان سال اول آزمونی به شدت رقابتی توسط سیستم ظرفیت محدود برگزار می‌شود و فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد از دانشجویان سال اول می‌توانند به سال دوم راه پیدا کنند. دو سال اول برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فزیوتراپی یکسان است.

بیشترین تعداد دانشجویان خارجی که از کشورهای غیر از اتحادیه‌ی اروپا می‌آیند، برای هر دانشکده یا رشته‌ی پزشکی ۸ درصد از کل ظرفیت دانشجویان است، البته به شرطی که رتبه‌ی آخرین دانشجوی خارجی برابر یا بالاتر از آخرین رتبه‌ی دانشجوی فرانسویِ پذیرفته شده باشد. آزمون رقابتی بین رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و مامایی یکسان است. در ضمن، دانشجویان اجازه ندارند بیشتر از دو بار در سال اول پزشکی ثبت نام کنند.

دوره‌ی دوم (DCEM یا دوره‌ی دوم رشته‌ی وزشکی) چهار سال طول می‌کشد. برای اینکه دانشجویان بتوانند وارد دوره‌ی سوم شوند، باید این دوره‌ی چهار ساله را با موفقیت سپری کنند و آزمون‌های تئوری درس‌ها که در انتهای سال چهارم برگزار می‌شود را با موفقیت پشت سر بگذارند، دوره‌های آموزش داخل بیمارستان را با موفقیت سپری کنند و در سمینارهای مورد نظر شرکت کنند. آزمونی به صورت کشوری برگزار می‌شود که قبولی در آن باعث می‌شود دانشجو مجوز ورود به دوره‌ی تخصصی را پیدا کند. اینکه چه تخصصی انتخاب شود، به رتبه‌ی دانشجو در این آزمون بستگی دارد.

دوره‌ی سوم شامل دو نوع برنامه‌ی تحصیلی می‌شود که هر دو به به دکترای تخصصی (DES) ختم می‌شوند. دوره‌ی کارورزی برای پزشکی عمومی سه سال به طول می‌انجامد و شامل کار در بیمارستان و همچنین شش ماه کار در کنار یک پزشک عمومی دیگر است. کارورزی برای رشته‌های تخصصی ۴ تا ۵ سال، بسته به نوع رشته‌ی تخصصی، طول می‌کشد. در ادامه‌ی دکترای تخصصی احتمال دارد دوره‌های آموزشی تخصصی دیگری نیز وجود داشته باشند که بعد از ۱۲ تا ۱۸ ماه تحصیل به مدرک DESC ختم می‌شوند. اخذ مدرک DESC در کنار ارائه‌ی تزی در رشته‌ی پزشکی به دیپلم ملی دکترای پزشکی یا MD ختم می‌شود.

پذیرش در رشته‌‌ی پزشکی برای دانشجویان خارجی

دانشجویانی که ساکن کشورهایی غیر از اتحادیه‌ی اروپا هستند باید از کنسولگری فرانسه در کشور خود برای اخذ ویزا اقدام کنند. در طول یک سال اقامت، دانشجویان خارجی نیازی به اجازه‌ی اقامت ندارند، ولی با این حال، باید ۳۰ روز بعد از ورودشان به خاک فرانسه ویزایشان را تأیید کرده و آزمایشات پزشکی انجام دهند و از سال دوم به بعد نیاز به اجازه‌ی اقامت در فرانسه دارند.

پزشکانی که مدرک پزشکی عمومی خود را از کشور دیگری دریافت کرده‌اند، می‌توانند برای تحصیل در رشته‌های تخصصی به فرانسه بیایند. فرم‌هایی که برای ثبت نام در رشته‌های تخصصی DFMS یا DFMSA نیاز است را می‌توانند در بخش فرهنگی سفارت فرانسه دریافت کنند. 

  • تاریخ:1396/10/25

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.