بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی

بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی

بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی

بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی دانشگاه‌هایی هستند که موفق شده‌اند تحقیقات متنوع و مفیدی در موضوعات زیست پزشکی انجام دهند. از این موضوعات می‌توان به بیهوشی، قلب و عروق و پزشکی عمومی و داخلی، رادیولوژی و جراحی نام برد. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به بهترین دانشگاه‌های فرانسه در علوم پزشکی بیندازیم.

۱.دانشگاه پیر و ماری کوری

دانشگاه پیر و ماری کوری یا UPMC در میان رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌های فرانسه در سال ۲۰۱۸ رتبه‌ی ۳ را به خود اختصاص داده و در رتبه‌بندی جهانی در جایگاه ۱۲۳ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۷۰ از دانشگاه پاریس جدا شد و در حال حاضر بزرگترین و بهترین دانشگاه علوم پزشکی در کشور فرانسه است که ۳۰ هزار دانشجوی تمام وقت در آن مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه ۸ بیمارستان آموزشی دارد. تعدادی از محققان آن در رشته‌های فیزیک، شیمی و پزشکی جایزه‌ی نوبل دریافت کرده‌اند. ۱۲۰ آزمایشگاه تحقیقاتی در رشته‌های مهندسی، محط زیست، انرژی، ماده و کیهان و سلامت و بهداشت وجود دارند و بیشتراز ۵ هزار محقق نیز در این آزمایشگاه‌ها مشغول فعالیت هستند. حدود ۲۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. در کل، حدود ۳ هزار دانشجوی دکترا در ۱۶ مدرسه‌ی دکترا در حال تحصیل هستند

۲. دانشگاه پاریس جنوبی  Paris-Sud University

این دانشگاه ۳۰ هزار دانشجو را در خود جای داده است و در میان دانشگاه‌های فرانسه رتبه‌ی ۴ را به خود اختصاص داده است. دانشگاه پاریس جنوبی علاوه بر پزشکی در تحقیقاتش در زمینه‌ی فیزیک و شیمی هم شهرت جهانی دارد. تعدادی از برترین آزمایشگاه‌های فرانسه در رشته‌های فیزیک اتمی، نجوم، نانو و فیزیک کاربردی در این دانشگا واقع شده‌اند. در این دانشگاه حدود ۴۸۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۲۵ کشور تحصیل می‌کنند. همچنین در سال ۲۰۱۸ در میان تمامی دانشگاه‌های جهان رتبه‌ی ۱۸۱ را کسب کرده است.

۳.دانشگاه پاریس دکارت- دانشگاه پاریس ۵

دانشگاه پاریس دکارت در میان دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۱۶ رتبه‌ی ۷۳ را دریافت کرد. این دانشگاه یکی از شعبات دانشگاه پاریس است که در سال ۱۹۷۰ از آن جدا شد. رشته‌هایی که بیشتر از همه بر آنها تمرکز می‌شود شامل پزشکی، علوم زیست پزشکی، حقوق، علوم کامپیوتر، اقتصاد و روانشناسی هستند. دانشگاه پاریس دکارت بیشتر از ۱۰۵ رشته‌ی کارشناسی ارشد را پوشش می‌دهد و هر ساله بیشتر از ۱۳ هزار نفر از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند. همچنین در سال بیشتر از ۸۰۰ تز از این دانشگاه بیرون آمدند. این دانشگاه ۸۲ آزمایشگاه تحقیقاتی دارد که با سازمان‌های تحقیقاتی مهم مثل  Inserm  وCNRS در ارتباط هستند.

۴. دانشگاه واریس دیدِرو Paris Didero

دانشگاه پاریس دیدرو که به دانشگاه پاریس ۷ نیز شهرت دارد در قلب شهر پاریس واقع شده و تنها دانشگاه چند رشته‌ای در پاریس است که رشته‌های متنوعی از علوم انسانی گرفته تا پزشکی و علوم طبیعی را پوشش می‌دهد. این دانشگاه رابطه ی نزدیکی با تعداد زیادی از دانشگاه های خارجی دارد به این هدف که موقعیت جهانی خود را ارتقا دهد و فعالیت های تحقیقاتیش را در سراسر دنیا گسترش دهد. کتابخانه ی مرکزی دانشگاه که بزرگترین کتابخانه ی دانشگاهی در پاریس هم هست برای عموم باز است و منابع مختلف و فراوانی از جمله کتاب‌ها، مجلات و منابع دیجیتالی را در اختیار عموم قرار می‌دهد. دانشگاه بیشتر از ۵۰ انجمن دانشگاهی و کارگاه‌های عملی دارد تا فعالیت‌های هنری آماتور و انجمن‌های بحث دانشجویی را تشویق کند. هر سال، یک هفته به عنوان هفته‌ی هنر انتخاب می‌شود و در آن نمایشگاه‌هایی از آثار تولید شده‌ی دانشجویان، نمایش‌ و رقص‌های دانشجویی و اوپرا برگزار می‌شود. کلوپ سینما با نام سینه‌دیدرو فیلم‌های کمیاب در طول سال نمایش می‌دهد. در این دانشگاه همچنین فعالیت‌های ورزشی غیر عادی مثل آکروبات، سیرک، بوکس فرانسوی، جودو و ژیمناستیک جاز برگزار می‌شود.

۵. دانشگاه لورن

دانشگاه لورن شامل چهار دانشگاه می‌شوند که در منطقه‌ی لورن که یک ساعات و نیم با قطار از پاریس فاصله دارد واقع شده‌اند و در سال ۲۰۱۸ در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان در رتبه‌ی ۱۷۶ قرار گرفتند. این دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۲ با هم ادغام شدند و ۳ دانشگاه در نانسی، شهری واقع در جنوب لورن، و یک دانشگاه در شهر متز که در شمال این منطقه واقع شده است را در بر گرفتند. از میان دانشگاه‌هایی که در نانسی واقع شده‌‌اند، دانشگاه هنری پوآنکاره Henri Poincaré  بر علوم و بهداشت و تکنولوژی تمرکز دارد، نانسی ۲ بر علوم طبیعی و علوم انسانی، حقوق، اقتصاد و مدیریت تمرکز دارد و مؤسسه‌ی ملی پلی تکنیک ترکیبی از چند مدرسه‌ی مهندسی است. این دانشگاه‌ها در قرن بیستم پایه گذاری شدند، البته دانشگاه نانسی در سال ۱۵۷۲ تأسیس شد. پردیس این دانشگاه‌ها در ۵۲ مکان در سراسر شهر نانسی و متز و حتی در جنگل قرار گرفته‌اند. پردیس‌هایی که در داخل شهر نانسی هستند بیشتر بر علوم زیست شناسی، بهداشت و مدیریت تمرکز دارند، و دانشگاه‌های منتز بر تکنولوژی و مدیریت متمرکز هستند. دسترسی به ۲۶  کتابخانه در کنار کتابخانه‌های دانشگاه‌های پارتنر مثل دانشگاه سار، دانشگاه لوکزامبورگ، دانشگاه لیژ و دانشگاه تریه فراهم هستند. دانشمندان، فیلسوفان و سیاستمداران مهمی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند یا با آن همکاری داشته‌اند که در این میان می‌توان به ریموند پوآنکاره، که سه بار نخست وزیر و از سال ۱۹۱۳ تا ۱۹۲۰ هم رئیس جمهور فرانسه بود را نام برد.

  • تاریخ:1396/12/12

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.