چطور از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیریم

چطور از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیریم

چطور از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیریم

برای پذیرش در مؤسسات آموزش عالی در آلمان قوانینی وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید. اینکه چرا و کجا این کار را انجام بدهید، به رشته‌ای که می‌خواهید در آن ادامه ی تحصیل دهید بستگی دارد. در این مقاله می‌خواهیم راهنمایی‌هایی در این زمینه ارائه دهیم.

آیا رشته‌ی مورد نظر ظرفیت محدود در پذیرش دارد؟

حتی اگر ملزومات لازم را دارا باشید و رشته‌ی مورد علاقه‌تان را هم انتخاب کرده باشید، احتمال دارد نتوانید مستقیما ثبت نام کنید. برای خیلی از رشته‌های تحصیلی در آلمان تقاضای زیادی وجود دارد و تعداد داوطلبان بیشتر از ظرفیت دانشگاه ها است، به همین دلیل آنها ابتدا باید فرایند پردازش را طی کنند. دو نوع محدودیت در زمینه‌ی پذیرش وجود دارد: محدودیت‌هایی که به صورت محلی تعیین می‌شوند، بدین معنی که فقط برای بعضی از دانشگاه‌ها اعمال می‌شوند و دسته‌ی دیگر محدودیت‌هایی هستند که به صورت کشوری اعمال می‌شوند. اگر رشته‌ی شما محدودیت ظرفیتی نداشته باشد، می‌توانید مستقیما ثبت نام را انجام دهید.

محدودیت‌های پذیرش به صورت محلی اعمال می‌شوند یا کشوری؟

محدودیت‌های پذیرش کشوری: رشته‌هایی مانند پزشکی، داروسازی، دام پزشکی و دندان پزشکی، به حدی محبوب هستند که محدودیت پذیرش برای آنها در سراسر کشور آلمان وجود دارد. این رشته‌ها شامل تعداد محدود یا numerus clausus می‌شوند که به اختصار به آن NC هم گفته می‌شود. ظرفیت تحصیل توسط Stiftung für Hochschulzulassung (بنیاد پذیرش دانشگاهی) داده می‌شود.

محدودیت‌های پذیرش محلی: بعضی از رشته‌ها فقط در بعضی از دانشگاه‌ها محدودیت پذیرش دارند. به این رشته‌ها، رشته‌های NC گفته می شود. علاوه بر معدل، مؤسسات آموزش عالی می‌توانند معیارهای دیگری نیز برای پذیرش در این رشته‌ها در نظر بگیرند، معیارهایی مثل نامه‌ی توصیه، نامه‌ی انگیزشی، آزمون یا مصاحبه. این روش‌های پذیرش در دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت هستند.

از کجا پذیرش بگیریم؟

دانشجویان خارجی می‌توانند از بنیاد پذیرش دانشگاهی اقدام کنند، یا اینکه درخواست خود را مستقیما به دانشگاه مورد نظر یا به خدمات پذیرش دانشجویان خارجی uni-assist بفرستند. اینکه پذیرش خود را باید به کدام یک از این سه بفرستید به رشته و ملیت‌تان بستگی دارد.

برای پذیرش چه مدارکی مورد نیاز است؟

دفاتر بین المللی مؤسسات عالی می‌توانند به این سؤال شما پاسخ دهند. آنها در مورد فرایند پذیرش و اینکه چه مدارکی باید بفرستید به شما اطلاعات لازم را خواهند داد. فرم پذیرش را در وب سایت مؤسسه‌ی عالی مورد نظر، از وب سایت uni-assist یا از DAAD یا از  Stiftung für Hochschulzulassung پیدا خواهید کرد. معمولا به مدارک زیر نیاز دارید:

·        گواهی رسمی قبولی شما در آزمون سراسری (کنکور) در کشور خود

·        اصل دیپلم و ریز نمرات با ترجمه‌ی رسمی

·        کپی مدارک تحصیلی قبلی با ترجمه‌ی رسمی

·        عکس

·        کپی پاسپورت

·        کپی از مدارک زبان

لطفا دقت کنید که فقط ترجمه‌های رسمی و کپی‌هایی که برابر اصل شده باشند، در فرایند پذیرش مورد قبول هستند. این مدارک می‌توانند به تأیید کنسولگری آلمان در کشور شما رسیده باشند. بعضی از دانشگاه‌ها، مدارک را به زبان انگلیسی یا فرانسوی هم قبول می‌کنند.

معمولا تأییدیه‌ی مدارک توسط کنسولگری هزینه دارد. برای پذیرش نیز باید مبلغی بپردازید. هزینه‌ی پروسه‌ی شما بستگی به این دارد که درخواست پذیرش را به کجا می‌فرستید. اگر آن را به uni-assist می‌فرستید، ارزیابی ابتدایی مدارک و مرور آنها ۷۵ یورو برای اولین مؤسسه‌ی آموزش عالی و ۱۵ یورو هزینه‌ی اضافه برای دیگر مؤسسات آموزش عالی که برای آنها درخواست می‌فرستید دارد.

درخواست باید چه زمانی تکمیل شود؟

برای بیشتر مؤسسات آموزش عالی، مرحله‌ی پذیرش برای ترم زمستانی که شروع آن از اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر است در اوایل می شروع شده و تا ۱۵ جولای ادامه دارد. برای ترم تابستان که از مارچ/آپریل شروع می‌شود، زمان درخواست پذیرش از اوایل دسامبر است تا ۱۵ ژانویه. نامه‌ی پذیرش در آگوست یا سپتامبر، یا فوریه و مارچ فرستاده می‌شوند. نامه‌ی افرادی که پذیرفته نشده‌اند معمولا کمی دیرتر فرستاده می‌شود. دانشگاه‌های خصوصی ممکن است زمان‌های دیگری برای درخواست پذیرش و مراحل آن داشته باشند.

۵ راهنمایی برای اینکه در مورد رشته‌هایی که ظرفیت محدود دارند:

چند درخواست پذیرش بفرستید: فرستادن درخواست‌های پذیرش برای چند دانشگاه مختلف شانس شما را در پذیرفته شدن افزایش می‌دهد.

مکانی را انتخاب کنید که محبوبیت کمتری دارد: بیشتر داوطلبان دوست دارند در شهرهای معروف و بزرگ و دانشگاه‌های شناخته شده تحصیل کنند. ما توصیه می‌کنیم برای مؤسسات آموزش عالی‌ای درخواست پذیرش بفرستید که در مکان‌های کمتر شناخته شده قرار دارند.

امتیازات اضافه دریافت کنید: گاهی فقط معدل و نمره‌ی قبولی آزمون ورودی نیستند که اهمیت دارند. تا می‌توانید امتیازات و نمره‌های اضافه‌ی دیگری هم داشته باشید، مثلا نمره‌ی قبولی در آزمون‌های استعداد.

شانس‌تان را امتحان کنید: مؤسسات آموزش عالی چند صندلی را از طریق قرعه کشی انتخاب می‌کنند، به این خاطر که بعضی از داوطلبانی که در آن رشته‌ها پذیرفته شده‌اند، انصراف می‌دهند. بهتر است تاریخ قرعه کشی‌ها را بدانید و سریعا برای آنها اقدام کنید.

از ترم تابستان شروع کنید: حدود یک چهارم رشته‌های کارشناسی از ترم تابستان آغاز می‌شوند.

  • تاریخ:1396/12/13

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.