دکترا در دانشگاه فنی مونیخ

دکترا در دانشگاه فنی مونیخ

دکترا در دانشگاه فنی مونیخ

روش‌های مختلفی برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه فنی مونیخ وجود دارد که از نظر بودجه و ساختار با هم تفاوت دارند. تفاوتی ندارد که کدام مسیر را انتخاب می‌کنید، به هر حال این دانشگاه بهترین محیط و شرایط را برای تحصیل شما فراهم می‌آورد. در این مقاله به بررسی طرق مختلف تحصیل در مقطع دکترا خواهیم پرداخت:

تحصیل دکترا به عنوان دستیار محقق

در آلمان، یکی از راه‌های رایج برای اخد مدرک دکترا در خیلی از رشته‌ها تحصیلی، دستیار محقق است. از این طریق شما می‌توانید در دانشکده یا مؤسسه‌ی تحقیقاتی دانشگاه استخدام شوید و از نزدیک در آموزش و پژوهش مشارکت داشته باشید. به علاوه، شما به عنوان استاد و استاد راهنما مسئول پروژه‌ها و تزهای دانشجویان نیز خواهید بود. از این طریق می‌توانید تجربیات زیادی در امر پژوهش کسب کرده و حتی پروژه‌هایی که بودجه‌ی آنها از خارج از دانشگاه تأمین می‌شوند را نیز هدایت کنید. همچنین، شما تز خود را با نظارت استاد راهنمایتان که معمولا رئیس دانشکده یا مؤسسه‌ی تحقیقاتی خواهد بود نیز پیش خواهید برد.

دکترای خارج از دانشگاه

در این روش، شما یا از طرف یک مؤسسه‌ی تحقیقاتی  غیر آکادمیک (به عنوان مثال مؤسسه‌ی مکس پلانک یا مرکز هلملتز) یا یک شرکت استخدام خواهید شد. پشتیبانی‌های آکادمیک از طرف دانشگاه در اختیار شما قرار می‌گیرد و مدرک دکترا از طریق دانشگاه به شما ارائه خواهد شد. در نتیجه، شما نیاز دارید که یک استاد راهنما در دانشگاه فنی مونیخ داشته باشید که می‌تواند از پروژه‌ی تحقیقاتی شما و دکترای خارج از دانشگاه‌تان پشتیبانی کند. شما بیشتر کارهای مربوط به تحقیق‌تان را در مؤسسه‌ی خارج از دانشگاه انجام می‌دهید ولی با دانشگاه هم در ارتباط هستید. این روش به شما اجازه می‌دهد که خیلی زود وارد بازار کار و صنعت مورد نظر شوید. با این حال، به این دلیل که تمرکز این روش بیشتر بر روی کاربردی بودن پروژه‌ی شما است، شاید آزادی‌هایی که محیط دانشگاهی برای شما فراهم می‌آورد را نداشته باشید. به علاوه، این نوع محققان کمتر در مسائل آکادمیک مثل 
.آموزش و نظارت بر تزهای دانشجویی هم دخالت دارند.
   
              

دکترای مشارکتی با دانشگاه‌های علوم کاربردی

دکترای مشارکتی چیست؟

در حالی که قدرت دانشگاه‌های سنتی در به هم مرتبط کردن آموزش و پژوهش قرار دارد، دانشگاه‌های علوم کاربردی به این شکل طراحی شده‌اند که بیشتر بر کاربرد پژوهش مورد نظر تمرکز دارند. برای اینکه بتوان از قابلیت‌هایی که در هر دو نوع این مؤسسات آموزش‌ عالی استفاده کرد طرح مشارکتی بین این دو مؤسسه‌ی آموزشی در استان باواریا ایجاد شده که به دانشجویان دانشگاه‌های کاربردی اجازه می‌دهد در مقطع دکترا تحصیل کنند. در این روش، دانشجویان دکترا، به طور مشترک توسط اساتید راهنمای حاضر در هر دو دانشگاه هدایت می‌شوند و بعد از اینکه دانشجویان تز خود را با موفقیت به پایان رساندند، دانشگاه فنی مونیخ مدرک دکترا را به آنها اهدا می‌کند.

در طول فرایند پذیرش، متقاضیان باید یک استاد راهنما در دانشگاه فنی مونیخ و یک استاد هم در دانشگاه علوم کاربردی پیدا کنند و بعد باید قرارداد  دو طرفه با هر دو استاد امضا کنند. این دانشجویان به عنوان دانشجویان دکترا در دانشگاه فنی مونیخ ثبت نام می‌کنند و باید دوره‌های آموزشی را در همین دانشگاه طی کنند.

دکترا با بورسیه

شما به عنوان یک دانشجوی دکترا باید هزینه‌ی تحصیل خود را از منابع خارج از دانشگاه در آلمان یا خارج از آلمان دریافت کنید (مانند مؤسسات مختلف ایالتی یا آژانس‌های تأمین بودجه‌) زیرا دانشگاه فنی مونیخ به هیچ عنوان بورسیه‌ای برای دکترا پرداخت نمی‌کند. شما می‌توانید این کار را زمانی که در کشور خودتان هستید انجام دهید یا بعد از اینکه در دانشگاه مونیخ ثبت نام کردید.

شرایط لازم برای پذیرش در مقطع دکترا

·        برای پذیرفته شدن در مقطع دکترا باید معدل مقاطع قبل تحصیلی عالی باشد و داشتن مقالات چاپ شده در ژورنال‌های علمی هم می‌تواند جایگزینی برای معدل باشد.

·        پروپوزال تز باید ارسال شود و دانشجو باید بتواند با تسلط کامل به زبان انگلیسی از پروپوزال خود دفاع کند. (برای پذیرفته شدن در مقطع دکترا نیازی به مدرک زبان انگلیسی مثل آیلتس یا تافل نیست، بلکه همین که دانشجو بتواند با تسلط از پروپوزال خود دفاع کند و مصاحبه‌ی خوبی با اساتید و کمیته‌ی راهنما داشته باشد کافی است).

·        دانشجو باید آزمون شفاهی را که در مورد موضوعات رشته‌ی مورد نظر خواهد بود با موفقیت پشت سر بگذارد.

·        دانشجو نباید قبلا در همین رشته دکترای دیگری داشته باشد.

·        دانشجو نباید قبلا در همین رشته در دانشگاه فنی مونیخ یا دانشگاه دیگری برای مقطع دکترا اقدام کرده و در آزمون‌ها رد شده باشد.

·        مدارک مقاطع قبلی تحصیلی و رزومه و مقالات دانشجویان خارجی باید مورد ارزشیابی قرار بگیرند تا مشخص شود آیا عملکرد تحصیلی آنها بالاتر از متوسط بوده و آیا مدارک قبلی آنها را می‌توان معادل مدارک آلمانی به شمار آورد یا خیر. این کار توسط رئیس دانشکده انجام می‌شودو

·        دانشجویان ایرانی برای اخذ پذیرش باید کپی تمامی مدارک خود را به سفارت آلمان ارائه دهند تا سفارت مدارک را تأیید کرده و به دانشگاه بفرستد.

  • تاریخ:1397/02/04

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.