معرفی دانشگاه فنی مونیخ (TUM)

معرفی دانشگاه فنی مونیخ (TUM)


دانشگاه فنی مونیخ، یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا است. این دانشگاه اعتبار بالایی در پژوهش و آموزش و تحصیلات بین‌ رشته‌ای دارد. همچنین ارتباط گسترده‌ای با شرکت‌ها و مؤسسات علمی در سراسر دنیا دارد. دانشگاه فنی مونیخ یکی از اولین دانشگاه‌ها در آلمان بود که به عنوان دانشگاه ممتاز انتخاب شد. به علاوه، این دانشگاه به صورت مداوم در رتبه‌بندی‌ای بین‌المللی در میان بهترین دانشگاه‌های اروپا و دنیا قرار می‌گیرد.

دانشگاه فنی مونیخ با بیش از ۱۷۷ رشته که خیلی از آنها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند امکان تحصیل دانشجویان خارجی را به راحت‌ترین شکل ممکن فراهم کرده است 
شرایط پذیرش دوره‌های کارشناسی

برای پذیرفته شدن در رشته‌های کارشناسی دانشگاه فنی مونیخ باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه‌ها در کشور خودتان (کنکور) یا در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان پذیرفته شوید. و بعد بسته به اینکه در کدام رشته می‌خواهید تحصیل کنید، شرایط لازم برای آن رشته را اخذ کنید. اگر مدرسه یا مؤسسه‌ای که دیپلم‌تان را از آن دریافت کرده‌اید قابل رقابت یا مقایسه با مؤسسات آلمانی نباشد، باید در دوره‌های پیش‌دانشگاهی به نام Studienkollegs  شرکت کنید و بعد از پذیرفته شدن در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان می‌توانید ثبت نام کنید.

اگر قبولی شما در کنکور فقط امکان ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های خاصی را در کشور خودتان فراهم می‌کند، این شرایط در دانشگاه فنی مونیخ هم صدق خواهد کرد و فقط می‌توانید در رشته‌های پذیرفته شوید که قبولی کنکور شما اجازه می‌دهد. قبل از درخواست پذیرش به دانشگاه مونیخ، باید مدرک دیپلم شما به uni-assist فرستاده شود و مورد ارزشیابی قرار بگیرد و بعد از ارزشیابی می‌توانید برای درخواست پذیرش اقدام کنید.

شرایط پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد

برای پذیرفته شدن در کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های معتبر داشته باشید. دانشگاه فنی مونیخ بیشتر از ۱۰۰ کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد که خیلی از آنها به زبان انگلیسی هستند. برای پذیرفته شدن در کارشناسی ارشد، همچنین باید در آزمون استعداد دو مرحله‌ای نیز شرکت کنید. وقتی درخواست پذیرش شما به دانشگاه می‌رسد، اولین مرحله ارزیابی مدارک پذیرش بر اساس سیستم امتیازی است. بسته به امتیازی که دریافت می‌کنید، ممکن است فورا پذیرفته یا رد شوید یا اینکه از شما خواسته شود در مصاحبه شرکت کنید. بعضی از دانشکده‌ها، مثل دانشکده‌ی مهندسی مکانیک به جای مصاحبه از آزمون کتبی استفاده می‌کند. برای اطلاعات بیشتر باید به سایت هر کدام از دانشکده‌ها مراجعه کنید.

 در دانشگاه فنی مونیخ امکان ادامه‌ی تحصیل در دو نوع کارشناسی ارشد وجود دارد، کارشناسی ارشد متوالی و کارشناسی ارشد دنباله‌دار.

کارشناسی ارشد متوالی

این دوره‌ها اغلب متناسب با مدرک کارشناسی هستند و شما در همان رشته‌ای که کارشناسی گرفته‌اید می‌توانید ادامه‌ی تحصیل دهید. دانشگاه مونیخ برای هر رشته‌ی کارشناسی حداقل یک رشته‌ی کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. بعضی از دوره‌های کارشناسی ارشد این امکان را فراهم می‌کنند تا با داشتن کارشناسی از رشته‌های مختلف ادامه‌ی تحصیل دهید. به عنوان مثال با داشتن کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک می‌توانید در طراحی صنعتی، مهندسی هوافضا، مهندسی مکانیک، روباتیک و مدیریت ادامه‌ی تحصیل دهید.

کارشناسی ارشد دنباله‌دار

برای ادامه دادن در این نوع کارشناسی ارشد باید حداقل یک سال در رشته‌ی مورد نظر سابقه‌ی کار داشته باشید. در بعضی از موارد، گذراندن این دوره‌ها با کار هم‌زمان همراه است و طول مدت تحصیل هم با توجه به شغل مورد نظر متفاوت است. به عنوان مثال، دانشجویانی که کارشناسی مهندسی الکترونیک آی.تی دارند می‌توانند در رشته‌های طراحی کلایما، مالکیت فکری و قوانین رقابت یا ام.بی.ای اجرایی ادامه‌ی تحصیل دهند.

همچنین در دانشگاه فنی مونیخ دوره‌های کارشناسی ارشد دوبل هم ارائه می‌شوند. این دوره‌ها به شما اجازه می‌دهند تا در دانشگاه مونیخ و یکی از دانشگاه‌های طرف قراردادش تحصیل کنید. رشته‌ها یا دانشکده‌هایی که این امکان را فراهم می‌کنند به شرح زیر هستند:

·        شیمی

·        مهندسی الکترونیک و آی.تی

·        انفورماتیک

·        مهندسی شهری، جغرافیایی و محیطی

·        مهندسی مکانیک

·        ریاضی

·        فیزیک

·        مدرسه‌ی مدیریت دانشگاه فنی مونیخ

·        مدرسه‌ی علوم زندگی Weihenstephan

شرایط لازم برای پذیرفته شدن در رشته‌های دوبل

·        پذیرفته شدن در دانشگاه فنی و مونیخ

·        داشتن عملکرد تحصیلی بالاتر از متوسط

·        تسلط کامل به زبان آلمانی و انگلیسی

برای درخواست پذیرش در رشته‌های کارشناسی ارشد ابتدا باید مدارک خود را به uni-assis بفرستید و بعد مراحل پذیرش را به شرح زیر انجام دهید:

·        به صورت آنلاین از طریق TUMonline اقدام کنید. برای این کار ابتدا باید به سایت دانشکده‌ها و رشته‌های مورد نظر مراجعه کرده و آخرین مهلت ارسال درخواست را چک کنید.

·        بعد از اتمام فرایند آنلاین، سیستم از شما لیستی از مدارک می‌خواهد که باید آنها را ارسال کنید. مدارکی که از شما خواسته می‌شود به رشته‌ی مورد نظر بستگی دارد ولی یک سری از مدارک برای همه ی رشته‌ها مشترک هستند:

·        مدرک کارشناسی و ریز نمرات

·        بیمه‌ی سلامت دانشجویی. (این مدرک را می‌توانید در هنگام ثبت نام حضوری هم ارائه دهید)

·        رزومه (بهتر است از نمونه‌ی رزومه‌‌ی استاندارد اتحادیه‌ی اروپا استفاده کنید)

·        مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

·        نامه‌ی انگیزشی یا مقالات یا توصیه‌نامه‌ها (بسته به رشته‌ی مورد نظر)

·        ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

·        تمامی مدارک فوق باید به آلمانی یا انگلیسی ترجمه شده باشند.

·        شما دارای حساب کاربری در سیستم آنلاین دانشگاه خواهید شد و می‌توانید روند پذیرش خود را دنبال کنید.

·        مدارک شما مورد بررسی قرار می‌گیرد

·        در آزمون استعداد شرکت خواهید کرد

·        نامه‌ی پذیرش برای شما فرستاده خواهد شد و در صورت نیاز مدارک‌تان تکمیل می‌شود

·        شهریه پرداخت می‌شود و ثبت نام صورت می‌گیرد.

  • تاریخ:1397/02/04

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.